• Cagdas Arman Bulut

SmoKin(g)

Moda, kadınların çevresinde dönse de tarihte özellikle ihtiyaç sebebiyle erkek nezdinde üretilmiş birçok giyim ve aksesuar söz konusu..

Özellikle 1800’lerde başlayan kıyafetin ihtiyaçtan, sosyal statü göstergesine evrilmesi farklı giyim akımları yaratmıştır. Galler prensi ve sonraları Kral olan, VII Edward (1841-1910), genç yaşlarından itibaren erkek modasında en önemli ikonlardan biridir. Döneminde tüm ülkelerle barışçıl bir yönetim izleyen kral kıyafetleri ile de katıldığı tüm davetlerde diğer liderlere ve soylulara örnek olmuş kişidir.


Smoking Dress

1850’lerde üretilmeye başlayan ve özellikle puro tüketen kişilerin üzerlerine duman sinmemesi için icat edilen ceket bugün düğünlerde ve Oscar Töreni gibi seremonilerde vazgeçilmez hale geldi..

19uncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren, özellikle soyluların evlerinde sigara odaları bulunmaktaydı. Dönemin en kıymetli puroları, bu odalarda saklanır ve tüketilirdi. Kadınların bu önemli konuların (genellikle iş ve siyaset) konuşulan odalara girmesi yasaktı. Yemeğin bitmesini takiben brendilerini yudumlarken yakılan Küba purolarından çıkan duman sinmemesi için üretilmiş özel ceketler bulunmaktaydı. Hatta birçok kişinin aynı sebepten dolayı Osmanlı’dan fes getirtip dumandan saçlarına korumak için kullandığı tarih sayfalarında bulunmaktadır.Bu ceketler önden iki düğme ile iliklenen ve kimi zaman yere kadar uzanan kuyruğu olan ürünlerdi. Pantolon ve kesik yakalı gömleklerle tamamlanarak giyilmekte yarı resmi kıyafet olarak kabul edilmektelerdi. Kral VII Edward, özellikle puro sevdası ile bilinirdi. Annesi Kraliçe Viktorya puro ve tütün düşmanıydı, bulunduğu ortamda içilmesine asla izin vermezdi. 1901 yılında ölüp de prens Edward kral olduğu günün akşam yemeğinde ‘Beyler, puro içebilirsiniz.’ dediği tarihe geçmiştir. İleri dönemde, kuyruk kısmı olmadan yapılan ceketler ile yemeklere ve davetlere de katılan Edward yemek ceketi denilen kesik smokin giyiminin de öncüsü olmuştur.

Ülkemizde ise şapka ve kıyafet devrimi ile döneminin belki de günümüz dahil tarihin en şık giyinen lideri Mustafa Kemal Atatürk özellikle şapka, frak ve smokin giyimin öncüsüdür. Levon Kordonciyan, Atatürk’ten tutun da dönemin tüm lider, soylu ve önemli kişilerine dikim yapan yetenekli terzilerdendi. Hatta kıyafet devrimi ile birlikte Paris’e gönderilen ekipte bulunmaktadır. Günümüzde büyük dedesinin ismini taşıyan Levon Kordonciyan halen bu zanaatı devam ettirmektedir. Maskülen bir kıyafet olarak bilinen smokin, modanın mihenk taşlarından biri olan Yves Saint Laurent tarafından 1966 yılında çıkardığı koleksiyonda kadınlara özel bir smokin tasarlamıştır. Görüldüğü üzere tarihte yerlilerin tüketimi ile başlayan bir yolcuğu olan puro, kendi ritüeli için kıyafet yaratılan bir ürün olmuştur.


Her zaman söylediğim gibi 'puro' kültürü ve ritüelleri ile bir yaşam tarzıdır..

60 görüntüleme

Yazılarımdan email ile haberdar olun.