• Cagdas Arman Bulut

Satış için her yol!Alkollü ürünlerin, kendi içinde ve diğer içecekler ile rekabeti artık çok ileri seviyede. Firmalar, ürünlerini pazarlamak, reklamını yapmak ve sonucunda satışa çevirebilmek için birçok yöntem deniyor. Tarihten ve günümüzden akıllıca veya değil birkaç örnek üzerinde yoğunlaşarak, yapılmak isteneni ve sonuçları gelin birlikte değerlendirelim.


Reklam ve Pazarlama

1472 yılından bugüne basılı reklamlar devam etmekte, bunu takiben teknolojik gelişmelere birlikte radyo, televizyon ve en son internet artık burnumuzun dibinde bizim satın alma yönelimlerimizi kontrol etmeye çalışıyor. Markaların kendilerini en iyi şekilde yansıtabilmek için kullandığı reklam ve pazarlama taktikleri, belirlenmiş tüketici kitleleri, yaş aralıklarını, cinsiyet farklılığını, duyguları öne sürerek sizi deyim yerindeyse kendi ağlarına takılmanızı sağlıyorlar. Bunlar arasında kendi gözüme takılanları sizlerle paylaşıyım.


Absolut

Ben daha yazmaya başlamadan siz 'Absolut' başlığını gördüğünüzde, birçoğunuzun gözü önüne şişesi belirtmiştir. Aslında çok farklı olmamasına rağmen, farklı tasarımlar, görseller ve reklamlarla dünyada en bilinen şişelerden birisidir Absolut şişesi. Hayatın her alanında kendini göstermek için farklı dizaynlarla absolut şişesi yaratılmış ya da hayal edilmiştir. 1.500 ' den fazla tasarım ve 25 yıl süren reklam kampanyası ile rekor elindedir.

Budweiser

Aşağıda paylaştığım reklamı da daha açmadan birçoğumuz içinden Whassup diye geçirmiştir. Slogan ile dilden dile aktarılan ve müthiş etkisi olmuş bir bira reklamıydı. İnternetin Türkiye'de daha başlarında sayılırdık ama bu reklam hepimizin diline dolanmıştı.


Pattisons' Whisky

1890'lara dönecek olursak, harman viskiler sahneye çıkmıştı. En bilinen ve büyük markaların yanı sıra daha sonraları sahneden inecek olan Pattison LTD. firması ve viskileri, yapmış oldukları pazarlama çalışmasıyla müthiş bir örnektir. 500 adet gri afrika papağını getirtmiş ve 'Pattisons' Whisky alın!' sloganını ezberletip, papağanları sokağa salmışlardır. Müthiş bir fikir!


Corona

Başımıza gelen en kötü salgınlardan biri ile aynı ismi taşıması nedeniyle bugünlerde inanılmaz bir pazar payı kaybeden, bunu avantaja çeviremeyen Corona zamanında bir barmenin sunum şekli üzerinden müthiş bir reklam yapmıştır. Yazının başında gördüğünüz fotoğrafta Corona şişesinin içerisinde lime dilimi bulunmaktadır. Aslında biranın içerisine limon atmak doğru değildir ve Corona firması bile zamanında bu şekilde servisin yanlış olduğunu kendi yaptığı açıklamalarla ortaya koymuştur. Fakat ortaya çıkan bu sunum şekli insanlar arasında o kadar popüler olmuştur ki firma itiraz yerine bunu reklama dönüştürmeye karar vermiştir, üstüne hikaye bile yazmışlardır. Derler ki gringolar siesta yaparlarken, uyuyakaldıklarında biralarının içine sinek kaçmasın diye lime koyarlarmış. Tesadüfi bir olayı reklam ve avantaja çevirmenin belki de bugün karmasını çekiyorlar.


Örnekleri çoğaltmak mümkün ama sonuç hep aynı.. satış yapabilmek. Dürüst ve akıllıca hamleler ile bizleri de içine alan tüm aktiviteler, reklamlar, pazarlama taktikleri kabulümüz. Bir de facia ile sonuçlananlar var ki neyse ağzımızın tadı kaçmasın.
56 görüntüleme

Yazılarımdan email ile haberdar olun.