• Cagdas Arman Bulut

Puronun Anatomisi

Puro artizanal bir üründür. Artizanal; bir zanaatkarın elinden çıkma ve/veya el yapımı anlamına gelmektedir. Tütün bitkisinden üretilen bu el yapımı ürünün bileşenlerini birlikte tanıyalım.


Puro 3 bileşenden meydana gelmektedir. Bunlar içten dışa olarak filler (dolgu), binder ( kuşak veya iç sargı) ve wrapper (dış sargı) bölmeleridir. Bunların dışında ayak ve baş dediğimiz kısımlar bulunur.


Filler (Dolgu)


Dolgu, puronun en içte bulunan ve binder’ın bir arada tuttuğu harman yapraklardır. Bir başka deyişle puronun kalbidir. Harmanın oranı çok önemlidir, birçok firmada bu harmanı oluşturan kişiler aylarca uğraşmaktadırlar. Farklı tütün yaprakları hatta farklı ülke tütünleri bir arada kullanılabilir. Puronun tat profiline katkısı bulunur.


Binder (Kuşak, İç Sargı)


Dolgunun üzerine örten bir battaniye gibidir. Dış Sargı ile dolguyu birbirinden ayırır. Bu yapraklar yanıcılık özelliğine göre tercih edilir. Bir başka görevi ise dolguyu bir arada tutarak düzgün bir deneyim yaşanmasını sağlar.


Wrapper (Dış Sargı)


Adından da anlaşılacağı gibi puronun en dış yaprağıdır. Puronun fiziksel görüntüsünü, rengini ve karakterini belirler. Bu yapraklar farklı bir üretim tekniği ile yetiştirilmektedir. Puronun lezzet profilini ve sertliğini belirleyen yapraklardır.


Ayak kısmı puroyu yaktığımız yerdir. Baş kısmı ise ağzımıza koyduğumuz kısımdır, şapka dediğimiz ve genellikle keserek (bazen delerek) içme ritüeline başladığımız dış sargı yaprağından bir parçayı da bulundurur.


Not: Bazı puroların kendine has şekilleri de bulunur. Üçlü ve bükülerek sarılan ya da çift taraflı kesik konik şekilli purolarda yukarı bahsettiğimiz bileşenler aynıdır.


Keyifler..

52 görüntüleme

Yazılarımdan email ile haberdar olun.