• Cagdas Arman Bulut

Muz yaprağından statü göstergesi

En son güncellendiği tarih: 30 Ara 2019

Kristof Kolomb yeni dünyayı keşfederken, muz yapraklarına sarılı tütün ile bugünlere gelen puro kültürünün başlangıcına imza attığının farkında değildi..

1492 yılında Kolomb’un mürettabatları yerlilerle birlikte tükettikleri tütünden bu yana üretim, ritüeller ve ekipmanlar konusunda birçok şey değişti. Artık bir statü göstergesi bile sayılan bu ‘pahalı’ zevk aslında doğanın bir hediyesi.


Mayalar

Tarihçilere göre puro ilk olarak Mayalar tarafından keşfedilmiştir. Mayalar tütünü, muz veya palmiye yapraklarına sararak içerlerdi. Arkeologlar, 10ncu yüzyıla ait, bir Maya yerlisinin puro içtiği işlenmiş bir demlik bulmuşlardır..

Yeni Dünya’yı ve dolaylı olarak tütünü keşfeden ilk batılı kişi Kristof Kolomb’tur. Yerliler, nasıl içildiğini ve tütün yapraklarını göstererek, Kolomb ve tayfasına bu alışkanlığı çabucak kabul ettirmişlerdir. Böylelikle eve dönüş gerçekleştiğinde artık İspanya ve Portekiz’de tütün kullanımı oldukça popüler hale gelmiştir. Portekizde yaşayan Fransız diplomat Jean Nicot, puro içimini Fransa’ya ilk taşıyan ve nikotinin isim babası olan kişidir. İspanyalı üreticiler puro içimin arttığı bu dönemde üretime geçmiş ve ilk defa tütün yaprakları yerine kağıda sararak sigara dönüşümü de başlamıştır.


Küba ve puro

Küba, iklimi ve ekime elverişli toprağı sayesinde tütün bitkisi üretiminde en önemli ülke haline gelmiştir. Böylelikle tütün üretimi, endüstrileşmiş ve denizyolu ile Avrupa ve Asya’ya ticaret yolu açılmıştır. Kolomb sayesinde, Küba – İspanya ticari ilişkileri üst düzeydedir ve 1817 yılına kadar Kübalı üreticiler tütünlerini sadece İspanya’ya satmaya ikna olmuşlar ve böylelikle İspanya endüstride monopol haline gelmiştir.

Puro, popülaritesini 19ncu yüzyılın başında iyice artırmış ve Birleşik Devletler 300 milyon tüketim oranı ile bu sektöründe göbeğinde bulunmaya başlamıştır. Bu sebeple Tampa, Florida önemli bir bölge haline gelmiş birçok Kübalı üretici bu bölgeye göç etmiştir.1962 yılında Birleşik Devletler Başkanı John F. Kennedy Küba’ya ambargo ilan etmiştir. Fakat bu ambargo öncesi genel sekreterine önemli bir istekte bulunan Başkan Kennedy, ona bulabileceği kadar Küba purosu satın almasını söylemiştir. Başkan, ambargoyu imzalamadan önce kendisine yaklaşık 1.200 adet puro satın aldığı birçok kaynakta geçmektedir. Bu ambargo, Amerikalı puroseverlerin Orta Amerikalı üreticilere ilgi göstermesine yol açmıştır. Meksika, Honduras, Nikaragua ve Dominik Cumhuriyeti gibi ülkelerin ürünleri daha çok tüketilmeye başlamıştır. Tabi bu ambargo başka ülkelerin Küba purolarını temin etmesini engellemediğinden Londra gibi merkez şehirlerde en iyi kalitede Küba puroları tüketilmeye devam etmiştir.

Bir statü göstergesi ‘Puro’

Statü göstergesi haline gelen ve popüler kültürün baştacı puro birçok ünlü tarafından da sevilerek tüketildiği bilinmektedir. Bu ünlülerden bazıları, hepimizin tanıdığı Sigmund Freud, Arnold Schwarzenegger ve Michael Jordan’dır.

39 görüntüleme

Yazılarımdan email ile haberdar olun.