• Cagdas Arman Bulut

Mucizevi sıvı ekmek!

En son güncellendiği tarih: 30 Ara 2019

Binlerce yıl önce gerçekleşen tesadüfi bir olay bugün bize oldukça keyif veren bir içeceğin doğuşuna önayak oldu..

İnsanoğlunun varoluşundan bu yana, fizyolojik olarak en temel ihtiyaçlarından bir tanesi yemekti. Yemek, enerji demekti, gün boyu hatta günlerce hayatta kalabilme enerjisini veren besini bulmak günümüz şartlarına kıyasla oldukça zordu.


Sıvı Ekmek

Siz hiç ekmeği suya batırıp da yemeyi denediniz mi? Suyla münasebeti sonucu ortaya çıkan pek de hoş olmayan bir bulamaç aslında bugün birbirimize şerefe yaptığımız bardaklardaki keyifli içeceğe dönüşen tarihi bir yolculuğa sahip.

Günümüzde artık tahıllar rahatlıkla öğütülmekte ve kolaylıkla un haline gelen tahıllardan farklı lezzet ve şekillerde ekmekler üretilebilmektedir. Fakat eski zamanlarda hele ki daha vahşi tahıllarla tarım yapılmaya çalışıldığında hiç bu kadar kolay bir süreç ortada yoktu.


Göbeklitepe

Bundan tam 12.000 yıl önceye ait olduğu kanıtlanan Göbeklitepe, insanlığın ilk toplanma alanı olarak kabul edilmektedir. Bu alanda 160 litreye kadar kapasiteye sahip kaplar bulundu. İşin en ilginç yanı ise bu kapların içerisinde bulunan gri-siyah maddelerin kimyasal analizi sonucu ortaya çıkan kalsiyum oksalat olmasıydı. Kalsiyum oksalat yalnızca, tahılların ıslatılması, fermantasyonu ve öğütülmesi ile ortaya çıkan bir maddedir. Bu sonuçlar ışığında araştırmacılar, tarihte ilk alkollü içecek üretiminin burada gerçekleştirildiğini ortaya koymuşlar. Bu tezi bir başka destekleyen keşif ise en erken evcilleşmiş tahıllara ev sahipliği yapan Karacadağ’ın Göbeklitepe’ye oldukça yakın olması.


İlk besin maddesi Bira!

İlk üretilen besin maddesi aslında biraydı.

Kolay tüketilmesi için öğütülmeye çalışılan sonrasında suyla bulamaç haline getirilerek tüketilmeye çalışılan tahıllar, ortamdaki vahşi maya ile doğal fermantasyona uğrayarak sonucunda karbondioksit ve alkol ortaya çıkan bir içeceğe dönüştü. Ekşi, alkollü ve sıvı ekmek kıvamındaki bu ürün ilk besin maddesi olarak kabul edilmesinin yanında ayrıca ilk üretilmiş biradır. Teknolojinin t’sinin bile ortada olmadığı dönemde farkında olmadan günümüz bira üretiminin temelleri bu tesadüfi (o döneme göre mucizevi) bir olayla ortaya çıkmıştır. Bira, tarihin ilk üretilen besin maddesidir..78 görüntüleme2 yorum

Yazılarımdan email ile haberdar olun.