• Cagdas Arman Bulut

Kahve, şifa niyetine..

Hikaye; bir çobanın hayvanlarını otlatırken ağaç dallarından sarkan kırmızı renkte meyveleri yedikten sonra hareketlenmeleri, zıplamaya başlamalarıyla farketmesiyle keşfedildiği üzerine anlatılsa da, kahve aslında kahve olarak kullanımı şifa vericiliği sayesinde ortaya çıkmıştır..


1253 yılında Habeşiştan’dan hacca yolcu götürmek üzere deniz açılan bir gemi ve içinde bulunan yolcular, hava şartlarının kötülüğü nedeniyle Yemen’in Moka limanına çıkmak zorunda kalırlar..


Şazeli

Şeyh Şazeli (Şazili), Habeşistan’da dergah mensubudur. Hacca gitmek isterken kendisini Moka limanında bulmasıyla tarihin seyri kahvenin yolculuğunun başlayacağı yerde kesişir..

Halk, şehre gelen şeyhten sağlık ve türlü problemleri için çare bulmak adına ayağına koşar. Huzuruna çıkanların derman bulduğu kulaktan kulağa yayılması ile Moka Emiri’ne kadar gider, Emir’in kızı amansız hastalığından kurtulabilmesi için hemen Şazeli’ye görünür. Şeyhin isteği doğrultusunda, belli bir süre yanına kalan kız, hastalığını yener ve sağlığına kavuşur. Fakat, halk arasında hoş karşılanmayan genç bir kızın şeyhin yanında konaklaması olayı, atılan iftiralar ve önü alınamaz boyuta ulaşan dedikodular sebebiyle Emir’in şeyhi dağlara sürgüne göndermesine neden olur.(Kuh-ı Eswab) Aç ve susuz dağlarda bulduğu kırmızı meyveyi su ile karıştırarak kimi zaman katı haliyle beslenen Şazeli, dinç ve sağlıklı kalır. Diğer dergah mensubu arkadaşları onu aramaya çıkarlar ve kendisi ile karşılaştıklarında durumuna şaşırırlar. Şeyhi gayet enerjik ve gücü kuvveti yerinde bulurlar. Aralarında hasta olanların bu içeceği denedikten sonra sağlığına kavuştuğu ve insanları iyileştiren bu mucizevi içeceğin dedikosu anında yayılır. Halkın salgınlardan iyileşememesi bile şeyhe atılan iftiralardan dolayı çekilen ceza olduğuna inanılmaya başlanır. Emir, bir heyet göndererek, Şazeli’den özür diler ve geri dönmesini ister. Şeyh Moka’ya döner ve özellikle uyuz hastalığına iyi gelen bu içeceği halka ikram eder. Bu hadise, Yemen’de kahvenin tanınmasına ve ilk defa kahve olarak kullanılmasına sebep olur. Kaynakça (Cenk R. Girginol, Kahve Fincandan Lezzete)

Sağlık ve Kahve

Sağlık, göreceli bir kavram. Günümüzde birçok yiyecek-içecek maddesi sağlığımıza bir açıdan iyi geldiği gözlenirken diğer açıdan zarar verebilir. Kahve de öyle.. İçeriğinde bulunan kafein maddesi, dikkati yükseltirken demir emilimini azaltır. Uykuyu kaçırdığı bilimsel olarak tespit edilmemişse de birçok insanda etki ettiği söylenebilir.Yağ yakımını, performansı ve konsantrasyonu artırması sebebiyle sporcuların antreman öncesi tüketmeyi sevdiği içecektir. Asla kilo aldırmadığı gerçeği, tüm diyetlerde en favori içecek listesini adını başta yazdırır.

Sonuç olarak, Şifa niyetine içilir mi bilemiyorum ama hatır niyetine geleneğimizdendir..

45 görüntüleme

Yazılarımdan email ile haberdar olun.