• Cagdas Arman Bulut

Kadınlar ve Puro


Günümüzde kadın ve erkek, çiftlik, sarım atölyesi, fabrika, satış gibi puro sektörünün tüm bölümlerinde görev almaktadır. Bu organik düzen 1960’ların sonuna kadar geçerli değildi..


Küba’da kadınlar, devrimin bitişinden (1959) yaklaşık 10 yıl sonrasında ilk defa çalışma şansı buldu. Devrimin en önemli kadın karakterlerinden Celia Sanchez’in girişimiyle El Laguito adlı kadınlar için sarım atölyesi ile başlayan bu süreç en değerli puroların bakire bacağında sarımı yapılanlar olduğu inanışına kadar geldi.

Kadın bacağında üretim

Puro hakkında ortaya atılmış en büyük mit herhalde kadın bacağında sarılan purolardır. Bacakta sarım ile kadın teninden ve terinden puroya geçen aroma ile daha iyi bir üretim olduğu tamamen bir yalan..

Bu konuyu turizm ve pazarlama taktiği amaçlı kullanan firmalar olsa da insan derisinden ve terden geçecek herhangi bir aroma söz konusu değil. Ayrıca toprağından, güneşine, yaprağının bitki üzerindeki pozisyonundan fermantasyonuna kadar önemli bir süreçten geçen ve yoğun bir emek ve dikkat gerektiren puro üretiminde, firma sahipleri geleneklerine ve değerlerine zarar getirecek bu yöntemi asla uygulamamaktadır.Küba’ya bu hayallere sahip olarak gidecekler için, Noel Baba'ya inanan çocukların seviyesinde bir hayal kırıklığı söz konusu olacaktır.

Torcedora (Kadın sarımcı)

Küba devrimi ile başlayan kadınların eğitim aldığı sarım atölyeleri Dominik Cumhuriyeti, Nikaragua gibi ülkelere de yansımış, torcedoraların yetiştiği üretim yerleri açılmıştır. Puro sarımcısına cinsiyetine göre torcedor ya da torcedora denilmektedir. Sadece, yoğun ve önemli bir eğitimden geçen, el işinde becerekli kişiler sarımcı olabilir. İtalya’da bu konuda önemli bir gelenek söz konusudur ‘anneden kızına’ geçen bir eğitim ve stajyerlik süreci olan puro sarımı yaklaşık 18 aylık önemli bir eğitim sonucu gerçekleşmekte ve uzman ünvanı ancak bir ömür adanmışlıkla alınabilmektedir. Türk kültüründe bulunan nakış işleme öğretisine benzeyen bu gelenek sayesinde dünyanın en iyi sarımcıları kadınlar arasından çıkmaktadır.

Maskülen ‘Puro’

Küba gibi ataerkil bir toplumda bile kimliğini kabul ettiren kadınlar sayesinde fabrikasyon üretime yenik düşmemiş puro üretimi ve kültürü torcedoraların el emeğinde var olmaktadır..

45 görüntüleme

Yazılarımdan email ile haberdar olun.