• Cagdas Arman Bulut

Kadınlar ve Bira

'Kadın üretir,erkek avlanır..'

Tarihteki ilk besin maddesi olan bira, reçete, tarif veya formüle bağlı üretilmekteydi. Üretilebilmesi için el emeği gereken bira, ilk toplu yaşama geçen insanlardan bu yana ‘Kadın üretir, erkek avlanır.’(çalışır) prensibini gözeten topluluklarda bu görev kadınındı.


Kadın emeği

Ayakları altında ezilen şaraplık üzümler, bacaklarında sarılan purolar(her ne kadar söylenti olsa da), kazanlarında kaynattıkları biralar.. kadınların el emeği tarih boyunca her zaman önemli bir oynamıştır.

Sanayileşme, makine kullanımı arttıkça insan gücünden uzaklaşan tüm endüstriler bir zamanlar kadınların iş gücü sayesinde var olmaktaydı. Bunların en başında, tarih öncesi dönemden bu yana bira üretimi gelmektedir.


Sümerlerden, İngiliz Publarına..

Bira yapan kadınları koruyan tanrılar bile tanrıça olarak kabul görmekteydi, Sümerlerde Ninkasi ‘ağız dolduran tanrıça’, aralarında en bilinenlerindendir. Firavundan alınan reçeteler, el maharetiyle yapılmaya çalışılır, ufak değişiklerle (bal, bitki özleri) farklı tatlar yakalanmaya çalışılırdı. Bugün bira üreten kişilere verilen brewer ismi o dönemde brewster (brew-sister) olarak ilk bira üreten kadınlara bahşedilmiştir. Hammurabi kanunlarında dahi üretimin kalitesine yönelik standartlar getirilmiş ve tarihte ilk gıda kanunu olarak yerini almıştır. Kadınlar sadece üretmekle kalmamakta, biranın satışını yapmaktaydılar. Bit Sikari diye adlandırılan içki evlerinin yönetimi, biranın stoklandığı kap veya testilerin yapımı bile kadınların sorumluluğundaydı.

Manastırların ortaya çıkışı ve keşişlerin bira üretiminde söz sahibi olmaya başlamasıyla her ne kadar evlerde üretime ve kadınların bu alandaki rolüne sekte vursa da öyle iyi bira yapanlar bulunmaktaydı ki onların elinden çıkan birayı içmek için insanlar birbiriyle yarışırlardı. Evlerinin önüne ağaç dalı asarak, bir bölümünü satış ve servise ayıran kadınlar hanelerini toplumun kullanımına açardı. İngilizce ‘public house’ kelimesi ve günümüz publarının ilk adımları böylelikle atılmıştır. İngiltere haline dönüştürürlerdi. Evin bir odasının dönüştürülmesi nedeniyle, yerde halı, ahşap sandalye ve ev yemeği(mutfak kültürü) gibi detaylar halen günümüzde bu geleneği devam ettiren publarda görülmektedir.

‘Kadınlar’ iyi ki var!

Üretim tekniklerinin teknolojiye ayak uydurması ile eski zamanlarda üretim tarafında görev alan kadınlar artık birçok sektörün farklı alanlarındalar ve iyi ki varlar. Estetik algıları çok daha gelişmiş olması sebebiyle tüm markalar beğenilerine hitap edebilmek için var gücüyle çalışıyor bu nedenle de yaşanan tüm gelişmeler onların sayesinde oluyor, özetle dünya dönüyorsa onların sayesinde dönüyor..

81 görüntüleme

Yazılarımdan email ile haberdar olun.