• Cagdas Arman Bulut

Buz gibi kahve!

Coldbrew (soğuk demleme), benim çok geç farkına vardığım ama şuan vazgeçemediğim bir lezzet. 2012 yılında Sakız Adası’na yolcuğumda ilk defa deneme şansım olmuştu, bu kahve soğuk çocuğum diyen teyzelerin serzenişleri halen kulağımdadır..

Birçoğumuzun bildiğinden çok daha eskiye dayanan bir tarihi var aslında Coldbrew stilinin ayrıca kültür farklılıklarında kullanım alanları da değişmiş bir ürün.


Japonya Hollanda İşbirliği

Bir Japonun çay demleme tekniği ile bir Hollandalının kahve merakı birleşince ortaya soğuk demleme tekniğiyle coldbrew kahve çıkmış..

Kyoto ve/veya Dutch tarzı demleme tekniği olarak bilinen coldbrew 1600’lü yıllardan bugüne kadar gelmiştir. Üçüncü nesil kahvecilerin artması ile artık tüketim alışkanlığımıza giren bu içecek, soğuk filtre kahve ya da buzlu kahve mantığından farklıdır. Bir başka teoride, Peru ya da Guetamala gibi kahve tarihinde önemli role sahip ülkelerde, doğruluğu ispatlanamasa bile kahve konsantresi üretimi de ilk coldbrew örnekleri olarak geçmektedir. Askerlerin en çok tükettiği ürünlerden biri olan kahve, yanlarında erzak olarak bir nevi coldbrew aslında kahve konsantresi taşıması ismine de ‘camp coffee’ denmesi tarihi kayıtlarda bulunmaktadır. Taşıdıkları konsantreyi ısıtarak tüketmekte ya da içine şeker ekleyerek kahve şurubuna çevirmektedirler. Fransızlar ise ilk defa kahveyi soğuk ve buzlu olarak servis etmişlerdir. Yine askerlerin taşıması ve rahat içimi için tasarlanmış bu stil, ilk olarak Cezayir, Mazagran ormanında 1920’lerde içilmiş sonrasında evlerine dönen askerler bu yeni stili Fransız kahvelerinde meşhur hale getirmiştir. Askeri bir üründen, ticari bir ürüne dönüşmesi 20nci yüzyılın ortalarını bulmuş, ilk olarak İngiliz Camp Coffee adı altında şişelenmiş, uzun süre dayanan buzdolabı istemeyen kahve olarak pazarlanmaya başlamıştır.

Teknolojik gelişmelerin ışığı altında artık bu demleme yöntemi, kahve konsantresinden çıkıp, sokakta denk gelebileceğimiz gerçek bir coldbrew haline dönüşmesinde rol oynamıştır. Coldbrew, soğuk su ile yüksek miktarda kaliteli kahveyi bir araya getirerek 16-20 saat aralığında demleye bırakılmasıyla elde edilen bir üründür. Sıcak su ile demlenmediği için kahve çekirdeğinden gelen asidite bu demleme tekniğinde ortaya çıkmamaktadır. Keskin ve acı olmayan tada sahipken, aromatik lezzetleri demleme süresi sebebiyle oldukça hissettirebilen bir yapıya sahiptir. Ayrıca kafein miktarı da sıcak su ile demlemeye göre oldukça yüksek ve tatmin edicidir.


Bir Şişe Kahve

Artık ülkemizde de yukarıda bahsettiğimiz popülerliğe ulaşmış coldbrew üzerine güzel gelişmeler olmaktadır. Hem ilk kahvenin ortaya çıkışında rol oynayan keçi’ye atıfta bulunan ayrıca da İngilizcede The Greatest Of All Time sözcüğünün baş harflerini markasında kullanan The Goat firması çok güzel bir tasarımla, katkısız kahveyi şişelenmiş haliyle tüm kahve sevenlere sunmaktadır. Servis saati nedeniyle mekanlarda gelen kötü kahvelere, yolculuklarda içilemeyecek tada sahip teneke ürünlere, benim gibi kafeinseverlerin tatminsizliğine son..

41 görüntüleme

Yazılarımdan email ile haberdar olun.