• Cagdas Arman Bulut

Bok gibi kahve!

Hepimiz dışkıyla üretilen kahveyi duymuşuzdur, duymayanlar için de talihsiz bir aydınlatma olacak bu yazı..

Kahve çekirdeklerini tüketen farklı familyadan hayvanların dışkılarından üretilen içimlik kahveler aslında eskiye dayanır. Kahve çekirdeği, Coffea bitkisinin tohumudur, kırmızı renkte kirazı andıran bu bitki belirli işlemlerden sonra içimlik kahve için kullanılan çekirdeklere dönüşür. Bazı hayvanların bu meyveyi tüketimi ile birlikte sindirim sisteminde gerçekleşen fermantasyon sonucu kahve daha lezzetli hale gelir. Asidite ve acılığı azalan bu kahveler daha aromatik ve keyifli içime sahip olurlar.


Bu hayvan dışkısından elde edilen kahvelere en bilinen örnekler şunlardır:

· Misk Kedisi

· Maymun

· Fil

· Yarasa

· Kuş


Kopi Luwak

Endonezya’nın Sumatra ve çevre adalarında yaşayan Misk kedileri, kahve kirazına bayılırlar. Meyveyi tükettiklerinde, kabuk ve posasını sindirebilirler fakat çekirdekler eşsiz bir fermantasyona uğrar. Dışkılarından elde edilen bu çekirdekler, temizlenir, kurutulur ve kavrulur. Bu kahveyi pişirdiğinizde ortaya muhteşem bir koku yayılır. Fındık, topraksı aromaları ve gövdeli ama hafif acılığıyla yudumladığınızda damağınızda müthiş bir iz bırakır. İşte misk kedisinin size hazırladığı dünyanın en pahalı kahvesi kopi luwak budur.


Rhesus Monkey

Hindistan’ın Chikmagalur bölgesinde üretilen bu kahve ise makak maymunun olgunlaşmış, tatlı ve en iyi kaliteli kahve meyvelerinin ağzına atıp çiğnemesi ve tükürmesi ile elde edilmektedir. Gri renkteki çekirdekler (salya nedeniyle) yıkanır, kurutulur ve kavrulur. Narenciye, fındık, çikolata ve hatta vanilya notalarını alındığı yüksek gövdeli bir kahveyi makak maymunları sizin için üretir.


Black Ivory

Bu kahve Ban Taklan Surin, Tayland’da yaşayan fillere özgüdür. Denizin 1500 mt yükseğinde yetişen Arabica kahvesi meyveleri ile muz, pirinç ve diğer yiyecekler karıştırılarak fillere yedirilir. Yaklaşık üç gün boyunca çekirdekler filin sindirim sisteminde dolaşır. Elde edilen 16 kilo dışkıdan toplamda 1 kilo kahve çıkar. Çekirdekler yıkanır ve kurutulur. Floral (çiçeksi), kiraz, tütün ve çikolata aromalarını barındıran asla acılık (bitterness) olmayan bir kahveyi filler sizin için üretir.


Artibeus Jamaicensis

Kosta Rika’nın Brunca bölgesi Coffea Diversa’da birçok çeşit kahve meyvesi yetiştirilmekte. Bu bölge aynı zamanda Artibeus Jamaicensis yarasalarının da doğal ortamı. Yarasalar bu meyveleri bitki üzerinde sivri dişleriyle kemirerek çekirdeğine kadar tüketirler. Yarısı yenmiş meyveler ya da çekirdekler doğal halde kurumaya bırakılır. Sonrasında bildiğimiz işlemlerden geçen çekirdeklerden hafif asiditeye sahip, meyvemsi ve floral tat profiline sahip kahve ortaya çıkar.


Penelope

Tavuskuşu sınıfına giren bu kuşlar, 2009 yılında organik kahve üreticisi Henrique Sloper ‘ın Brezilya’daki çiftliğini istila eder. Bu olayı lehine çeviren çiftlik, en iyi kalite meyveleri kuşların tüketmesine izin verir böylelikle kuşlar da diğer çiftliklere gitmez. Eşsiz bir karşılıklı dostane paylaşım sayesinde kahve meyvelerini tüketip çok hızlı sindiren kuşlardan elde edilen çekirdekler ile üretim yapılır. Ortaya yüksek gövdeli, oldukça lezzetli, tatlı ve fındıksı, sütlü çikolata ve pekmez aromalarının hafifçe ortaya çıktığı güzel bir kahve çıkar.


Gördüğünüz gibi içtiğimiz, üçüncü nesil kahve ekipmanları ile sosyal medyada havalar attığımız bazı çeşitler bu şekilde üretiliyor. Aslında tarımda oldukça yatkın olmamıza rağmen gübre, dışkı konuları duyulduğunda insanlar iyi karşılamamakta fakat doğal olan her zaman daha lezzetli, daha sağlıklı ve daha keyiflidir.


Bir daha bu kahve bok gibi olmuş derken aklınıza bu yazı gelsin..

63 görüntüleme

Yazılarımdan email ile haberdar olun.